![](https://i0.wp.com/orthodoxkorea.org/wp-content/uploads/2022/11/IMG_8743-2-scaled.jpg?fit=2560%2C1707&ssl=1)
Την Δευτέρα 21 Νοεμβρίου ο Μητροπολίτης Αμβρόσιος με κληρικούς και λαϊκά μέλη της Ορθόδοξης Μητρόπολης Κορέας συμμετείχαν στην ετήσια Γενική Συνέλευση του NCCK. Επειδή ο προσκεκλημένος αρχιεπίσκοπος Donetsk and Mariupol Σεργέϊ (Horobtsov) δεν μπόρεσε λόγω του πολέμου να συμμετάσχει αυτοπροσώπως στην προαναφερόμενη Γ. Συνέλευση, εκ μέρους του διάβασε την ομιλία του ο πατήρ Ρωμανός Kavchak.
Επίσης την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου ο Μητροπολίτης Αμβρόσιος μαζί με κληρικούς της Ορθόδοξης Μητρόπολης Κορέας συμμετείχε σε εκδήλωση προσευχής και ειρηνικής πορείας κατά του πολέμου στην Ουκρανία, στην οποία πάλι ο πατήρ Ρωμανός Kavchak διάβασε σχετική ομιλία του αρχιεπισκόπου Donetsk and Mariupol Σεργέϊ.