Патріарше Послання На Святу Пасху 2022

+ ВАРФОЛОМІЙ
МИЛІСТЮ БОЖОЮ АРХІЄПИСКОП КОНСТАНТИНОПОЛЬСЬКИЙ, НОВОГО РИМА І ВСЕЛЕНСЬКИЙ ПАТРІАРХ
ВСІЙ ПОВНОТІ ЦЕРКВИ:
БЛАГОДАТЬ, МИР ТА МИЛІСТЬ ВІД ХРИСТА, ЩО ВОСКРЕС У СЛАВІ
***
Завершивши подвиги Святого і Великого посту і з розкаянням переживши всечесні Страсті Господні, ми тепер сповнені вічним світлом Його світлого Воскресіння, а тому оспівуємо і прославляємо Його наднебесне Ім’я, вигукуючи всьому світові радісне: «Христос Воскрес!»
Воскресіння Христове є ядром віри, побожності, культури і надії православних християн. Життя Церкви – у своєму боголюдському, сакраментальному та літургійному, а також духовному, моральному та пастирському вираженні, в доброму свідченні про благодать, що прийшла у Христі, а також очікуванні «спільного воскресіння» – втілює і відображає знищення сили смерті через Хрест і Воскресіння нашого Спасителя разом із звільненням людства від «поневолення зла». Це Воскресіння засвідчено святими і мучениками віри, вченням і етосом, а також канонічною структурою і функцією Церкви, нарівні зі священними церквами, монастирями і святими місцями, благочестивою ревністю духовенства та безумовною відданістю тих, хто віддає своє «володіння» і «буття» Христу, в якості ченців або віруючих, сповнених православного духа, через есхатологічний поштовх нашого церковного способу життя в цілому.
Для нас, православних, святкування Пасхи – це не тимчасова втеча від мирської дійсності та її протиріч, а проголошення нашої непохитної віри у Викупителеві Адамового роду, Який смертю смерть подолав, у Господі історії, у Богові любові, Який вічно «з нами» і «для нас». Пасха – це досвід упевненості, що Христос є Істиною, яка робить нас вільними; це основа, екзистенційна вісь і горизонт нашого життя. «Без Мене нічого не можете робити» (Ів. 15:5). Жодні обставини, «скорботи чи біда, переслідування чи голод, нагота, небезпека чи меч» (Рим. 8:35) не можуть відлучити вірних від любові Христа. Це стійке переконання надихає та активізує нашу творчість і бажання стати в цьому світі «співробітниками Бога» (1 Кор. 3:9). Це гарантує, що перед обличчям усіх нездоланних перешкод і глухих кутів, де неможливо уявити людське вирішення, завжди є надія та перспектива. «Все можу в Тому, Хто зміцнює мене» (Фил. 4:13). У воскреслому Христі ми знаємо, що зло, незалежно від його форми, не має останнього слова на шляху людства.
Проте, навіть коли ми сповнені вдячності та радості за цю найвищу цінність, яку Господь слави приписує людині, ми засмучені перед багатогранним насильством, соціальною несправедливістю та порушенням прав людини в наш час. «Сяйва вістка воскресіння» і наш клич «Христос Воскрес!» сьогодні лунають поряд із жахливим звуком зброї, жахливими криками невинних жертв військової агресії та тяжким становищем біженців, серед яких є багато невинних дітей. Усі ці проблеми ми бачили на свої власні очі під час недавнього візиту до Польщі, куди втекла переважна більшість українських біженців. Ми стоїмо і страждаємо поруч із благочестивим і мужнім народом України, що несе тяжкий хрест. Ми молимося і прагнемо за мир і справедливість, а також за всіх тих, хто цього позбавлені. Для нас, християн, неможливо уявити мовчання перед знищенням людської гідності. Разом із жертвами військового конфлікту, «найбільшою жертвою» війни є людство, яке не зуміло викорінити війну протягом своєї тривалої історії. Війна не тільки не вирішує проблеми, але й фактично створює нові та ще складніші. Вона сіє розкол і ненависть, посилює розбрат між народами. Ми твердо віримо, що людство здатне жити без війни та насильства.
Церква Христа по своїй природі функціонує як агент миру. Вона не тільки молиться «за мир з висоти» і «мир всього світу», але й підкреслює важливість усіх людських зусиль для встановлення миру. Головна риса християнина — «миротворча». Христос благословляє миротворців, чия боротьба являється відчутною присутністю Бога у світі і зображує мир, «що перевершує всякий розум» (Фил. 4:7) у «новому створенні», небесному Царстві Отця, і Сина і Святого Духа. Як розумно наголошується в документі Вселенського патріархату під назвою «За життя світу, соціальний етос Православної Церкви», Церква «шанує всіх мучеників за мир як свідків сили любові, благості творіння в його первісному й остаточному вигляді, а також як ідеал людської поведінки, встановлений Христом під час Його земного служіння» (§ 44).
Пасха – це свято свободи, радості та миру. Ми урочисто прославляємо Воскресіння Христове, через яке переживаємо власне спів-воскресіння. І ми вірно поклоняємося великій таємниці Божественної Ікономії і беремо участь у «спільному для всіх торжестві». У цьому дусі з престолу Константинопольської Церкви, яка вічно бере участь у Хресті і Воскресінні нашого Господа, посилаємо до всіх вас, найчесніші браття Ієрархи і улюблені чада, наше сердечне пасхальне вітання, закликаючи на вас благодать і милосердя Христа всіх Бога, хто умертвив ад і дарував нам життя вічне.

Фанар, Свята Пасха 2022р.
+ Варфоломій Константинопольський,
Палкий молитвенник
перед воскреслим Господом за всіх вас.