ВСІЙ ПОВНОТІ ЦЕРКВИ З НАГОДИ ІНДИКТА АБО ПОЧАТКУ НОВОГО ЦЕРКОВНОГО РОКУ І ДНЯ ОХОРОНИ ПРИРОДНЬОГО ДОВКІЛЛЯ

Варфоломій,
Милістю Божою Архієпископ Константинопольський, Нового Риму,
і Вселенський Патріарх,
Всій повноті Церкви,
Благодать, мир і милість від Творця всього творіння
Господа і Бога і Спаса нашого Ісуса Христа.

Преосвященні браття ієрархи і возлюблені чада в Господі,
Вступаючи сьогодні, з Божим благословенням, у новий церковний рік, ми вшановуємо разом з святом Індикта «День охорони природного довкілля» і віддаємо славу і подяку Творцеві всього за «великий дар творіння».
Ми ще раз від усієї душі проголошуємо, що пошана до творіння та постійна турбота про його охорону належать до осердя нашої православної ідентичності як один із найцінніших її елементів. Церква визнає і навчає, що причиною відчуження людини від «дуже доброго» створіння та від своїх ближніх є «відчуженням від Бога». Вона сміливо нагадує нам, що немає справжньої свободи без істини та поза істиною, яка є силою, яка справді звільняє. «Пізнайте істину, і істина визволить вас» (Івана 8:32).
Понад три десятиліття Свята Велика Церква Христова рішуче й динамічно проповідує екологічне послання Православ’я через свої різноманітні ініціативи. 1 вересня 1989 року назавжди знаменуватиме та символізуватиме початок руху, який приніс багато плодів, підвищив обізнаність про духовні та етичні корені та параметри знищення природного середовища, мобілізував окремих осіб та інституції, надихнув решту християнського світу, підкреслив шлях відповіді на цей великий виклик – шлях, який проходить, по-перше, через розуміння його зв’язку з кризою людської свободи та необхідністю радикальних змін у менталітеті та поведінці відносно до творіння, а по-друге, через спільні і універсальні дії, враховуючи глобальні масштаби та трагічні наслідки екологічного руйнування.
Безцінна спадщина для майбутнього полягає в багатьох важливих працях у галузі богословської екології, серед яких чільне місце займають праці професора та академіка, Високопреосвященнішого митрополита старця Пергамського Іоанна. Невичерпним джерелом натхнення стануть також виклади дев’яти міжнародних симпозіумів, проведених на кораблях, в яких брали участь відомі спеціалісти і науковці, а також представники культурного та духовного світу. Ці тексти особливо корисні для екологічного навчання, яке зайняло значне місце в сучасній освіті. Як сказано: «У майбутньому освіта без екологічного спрямування буде пародією освіти».
Сталий розвиток – це вулиця з одностороннім рухом. Він забезпечить екологічну рівновагу в сьогоденні та стане гарантією на майбутнє, але він має свої умови: екологічна економіка, зміни в сільськогосподарській та біомеханічній продуктивності, виробництво та використання енергії, переміщення та транспортування товарів, нові моделі споживання, і так далі. На жаль, добрі наміри, домовленості та декларації часто залишаються теоретичними, просто «великими словами», без жодного впливу на дії, «поверхневими заборонами», як було написано. Людство не вивчило уроків із наслідків зміни клімату, руйнівних пожеж, спеки та повеней, швидкого скорочення біорізноманіття, забруднення атмосфери та морів, знищення лісів та соціальних наслідків екологічної кризи, які, перш за все, виявилися в масовій міграції з екологічних причин. Людство продовжує перебувати в омані щодо вродженої здатності природи захищати себе та долати збитки, спричинені людиною. Ми знаємо, але продовжуємо діяти так, ніби непоінформовані, приховуючи правду про те, що наша сучасна технократична та економікоцентрична цивілізація не є прогресом у зв’язку з природним середовищем, оскільки найбільше спустошення природного середовища зазнало місце в наш час і вік, де панують наука та економіка. Зміна клімату – це величезне руйнування, спричинене людською безвідповідальністю та безальтернативністю нашої моделі організації життя і нашої економіки. У нас є майбутнє лише тоді, коли ми розуміємо, що захист цілісності творіння не тільки не є перешкодою для економічного розвитку, але є засобом справжнього прогресу.
Цього року святкування дня захисту творіння супроводжується гуркотом зброї в Україні, криком жертв військового насильства, бомбардуванням міст та інфраструктури, стогоном природи та стогоном біженців. Кожна війна – це гуманітарна та екологічна катастрофа. Триваюче насильство, від якого загинуло тисячі людських життів, також руйнує природне середовище, яке воно забруднює, змушуючи нації та народи повертатися до способів забезпечення енергоефективності, які є недружніми до навколишнього середовища. Таким чином, людство потрапляє в нове порочне коло руйнівних тупиків, які підтверджують вислів про те, що homo sapiens донині продовжує поводитися одночасно як homo demens – необачний і ірраціональний.
Браття в Господі і благословенні чада,
Для Церкви елементи світу – згідно з богословським формулюванням – «є не просто утилітарним або корисним матеріалом для індивідуальних потреб людей, але вони є діяннями Особи єдиного Творця». Все створене Богом благословляє, хвалить і возвеличує Бога на віки; небеса звіщають славу Його. Ось таким постає послання, виражене турботою Великої Церкви про захист творіння. Життя Церкви Христової є передчуттям усього, що ми очікуємо в Царстві Отця, і Сина, і Святого Духа. На нашому шляху до Есхатону, Свята Церква пропонує світові Євангеліє благодаті як дороговказ і непохитну впевненість, що зло в усіх його формах не матиме останнього слова в історії.
На закінчення ми від усієї душі бажаємо вам благословенного та плідного нового церковного року і закликаємо на вас, заступництвом Першої серед святих, Богородиці «Паммакарістос», життєдайну благодать і велике милосердя Творця і Спасителя всього творіння, начальнику і доскональнику нашої непорочної віри, Якому належить слава і держава на віки вічні. Амінь!

1 вересня 2022р.

† Константинопольський Варфоломій,
палкий молитовник перед Богом за всіх Вас